sklep.rowery.pl

Motocykliści lub kierowcy rozmaitego rodzaju aut perfekcyjnie wiedzą, że żeby móc upajać się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go słusznie przygotować. Wiele osób niemniej jednak nie wykorzystuje identycznej zasady w stosunku do rowerów, a to istotny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony szosowe 700 duro

Chociaż rower to nie auto ani motocykl, toteż lista prac, jakie musimy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, zanadto luźny czy też nadmiernie naciągnięty – należy go właściwie naciągnąć. Co więcej należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W wypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a kiedy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego warto sprawić detale oświetlenia – chcemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby również rower dogłębnie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony podczas całego sezonu.